اقامت در گرجستان

کشور گرجستان در آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد و از شمال با روسیه و از جنوب با ترکیه و ارمنستان هم مرز می باشد. پایتخت گرجستان شهر زیبای تفلیس است. مردمی که در کشور گرجستان زندگی می کنند در واقع از استاندارد های بالایی برخوردارند چون کشور گرجستان یکی از ثروتمند ترین کشورهای جمهوری شوروی سابق به شمار می رود و اقتصاد روبه پیشرفتی دارد چرا که دسترسی به آب های آزاد؛ کشاورزی پیشرفته و صنعت و معدن این کشور را به یکی از برترین کشورها در اقتصاد تبدیل کرده است و سالانه افراد زیادی برای اخذ اقامت و مهاجرت به گرجستان تلاش می کنند.
اخذ اقامت دائم گرجستان با تابعیت و دریافت شهروندی این کشور متفاوت خواهد بود.


تفاوت اخذ اقامت دائم با شهروندی گرجستان

در واقع باید گفت کسانی که اقامت دائم گرجستان را دارند طبق قوانین این کشور می تواند برای همیشه در این خاک زندگی کند و به تحصیل یا کار بپردازد اما حق رای ندارد و برای دریافت وام های بانکی نیز با محدودیت هایی همراه است.
کسی که موفق به اخذ اقامت دائم گرجستان شده فقط دارای کارت اقامت می باشد اما کسی که شهروندی گرجستان را دارد علاوه بر کارت اقامت پاسپورت گرجستان را نیز به او خواهند داد.

شرایط اخذ اقامت دائم گرجستان

ـ کسانی که با یک تبعه گرجستانی ازدواج می کنند می توانند بعد از حدود یکماه درخواست اخذ اقامت گرجستان را بیان کنند و جنسیت در این مورد کمی مهم می باشد در واقع به زن هایی که با آقایان شهروند گرجستان ازدواج می کنند راحت تر اقامت می دهند و با آقایانی که با خانمهای گرجستانی ازدواج خواهند کرد سخت گیرانه تر برخورد می کنند.
ـ اگر فردی پنج سال متوالی در خاک گرجستان باشد می تواند بعد از مدت درواست اخذ اقامت گرجستان را بیان کند.
شرایطی وجود دارد که می توان زودتر اقامت گرجستان را به دست آورد و آن هم پرداخت به موقع مالیات می باشد چرا که کشور گرجستان بودجه خود را بر اساس مالیات مردم تامین می کند و اگر بتوانید مالیات را به موقع پرداخت کنید شهروند مطلوبی شناخته خواهید شد و اقامت گرجستان را چند سال زودتر دریافت خواهید کرد.

اقامت گرجستان از طریق تحصیل

متقاضیان مهاجرت به گرجستان می توانند بعد از پنج سال زندگی در این کشور برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنند اما کسانی که به منظور تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند نمی توانند بعد از شش سال تحصیل در این کشور درخواست دریافت شهروندی بدهند.
افراد می توانند برای تحصیل در گرجستان ابتدا ویزای تحصیلی این کشور را با اعتبار ۹۰ روزه دریافت کنند تا پذیرش دانشگاه مورد نظر حل شود و بعد از آن ویزای یکساله دریافت خواهند کرد و در صورت ادامه تحصیل در این کشور ویزای اقامت در گرجستان را تمدید خواهند کرد.

اقامت گرجستان با سرمایه گذاری

کسانی که می خواهند در گرجستان سرمایه گذاری کنند باید مبلغی حدود ۱۰۰ هزار دلار سرمایه اولیه داشته باشند و این مبلغ باید مستقیما در کارو کاسبی و تجارت فرد سرمایه گذاری شود و پولی از این مقدار صرف خرید محلی به عنوان ملک نخواهد شد.
فرصت هایی که کشور گرجستان در اختیار سرمایه گذاران خارجی می گذارد عبارت است از حق بررسی داده های اتاق بازرگانی برای اطلاع از فرصت های طلایی سرمایه گذاری؛ ب ررسی بانک ها برای مشارکت در این پروژه؛ ارائه کارت اقامت دائم گرجستان به افرادی که سابقه مدیریتی و یا سرمایه گذاری در بخش های دیگر کشور گرجستان را دارند.

 

خرید ملک برای اخذ اقامت گرجستان

خرید ملک با حداقل مبلغ ۳۵ هزار دلار به فرد این امکان را می دهد که بدون پرداخت مالیات اقامت گرجستان را دریافت کند و تا زمانی که مالکیت آن را داشته باشد می تواند اقامت یکساله خود را هرسال تمدید کند و بعد از شش سال با شرایطی که توسط سفارت گرجستان تعیین می شود میتوان پاسپورت این کشور را ار آن خود کرد.

اقامت گرجستان و ازدواج

مانند کشور های دیگر مثل ازدواج در دانمارک و ازدواج در پرتغال می توان از طریق ازدواج با یکی از تبعه های کشور گرجستان موفق به اخذ اقامت گرجستان و زندگی در این کشور شد. شخص می تواند بعد از یکماه که از ازدواجش می گذرد برای دریافت اقامت گرجستان با ارائه مدارکی همچون سند ازدواج؛ پاسپورت؛ تقاضانامه رسمی و عکس اقدام کند. همانطور که قبلا گفتیم این کشور برای دادن اقامت به آقایان خارجی که از طریق ازدواج می خواهند اقامت این کشور را دریافت کنند کمی سخت گیر عمل می کنند و علت آن این است که صوری بودن خیلی از اینگونه ازدواج ها در گرجستان دیده شده است.

بعد از یکسال زندگی مشترک فرد می تواند برای اخذ پاسپورت گرجستان اقدام کند به شرطی که به زبان گرجی مسلط باشد و اطلاعات کاملی از تاریخ و جغرافیای این کشور داشته باشد چرا که اینگونه سوالها در مصاحبه دریافت پاسپورت پرسیده خواهد شد.

اخذ پاسپورت گرجستان

ـ دو نفر از تبعه گرجستان باید اخلاق و رفتار فردی که اخذ اقامت گرجستان را میخواهد تایید کنند.
ـ تسلط کامل به زبان گرجی و آشنایی با تاریخ و فرهنگ گرجستان
ـ تمدید ونج ساله کارت اقامت گرجستان
ـ عدم سو پیشینه در کشور مبدا و همچنین در این کشور هیچ جرمی مرتکب نشود.

افرادی هستند که شرایط اخذ پاسپورت کشور گرجستان را دارند مانند: ورزشکاران بین المللی؛ گرجی های ایران که در فریدون کنار زندگی میکنند؛ کسانی که با یک شهروند گرجی ازدواج کرده اند و افرادی که پنج سال متوالی در گرجستان زندگی کرده اند در سال ششم می توانند برای اخذ پاسپورت اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *