کشورهایی که برای ورود احتیاج به ویزا ندارند

حتما می دانید که امروزه برای ورود به کشورهای خارجه چه به قصد تفریح و چه برای یک سفر کاری احتیاج به اجازه ی ورود در قالب پاسپورت داریم. با توجه به آخرین اطلاعات کسب شده در سال 2018 ما با داشتن پاسپورت ایرانی قادر خواهیم بود به 42 کشور خارجی وارد شویم. در بین این کشورها، 12 کشور بطور رایگان برای ایرانیان ویزا صادر می کنند و 30 کشور باقی مانده نیز در زمان ورود به فرودگاه کشورشان ویزا صادر میکنند
حال میخواهیم لیستی برای شما ارئه دهیم از کشورهای آسیایی و اروپایی که برای ورود به آنها احتیاجی به ویزا نخواهیم داشت.این لیست کشور ها مربوط به سال 1398 (2019) می باشد که ممکن است با گذر زمان و ایجاد تحولات، دچار تغییر شود.
در زیر لیستی از کشورهایی که برای سفر به آن ها نیازی به دریافت ویزا وجود ندارد را معرفی خواهیم کرد. و همچنین به طور مختصر درباره تمامی کشورهایی که بدون ویزا، دریافت ویزا در بدو ورود و همچنین کشورهایی که برای سفر به آن ها حتما باید ویزا دریافت کنیم نیز صحبت خواهیم کرد.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در کارائیب کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در اقیانوسیه کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان در آسیا
دومینیکا (۲۱ روز) ایالات فدرال میکرونزی (۳۰روز) ارمنستان (۹۰ روز)
هائیتی (۹۰ روز) جزایر کوک مالزی (۱۴ روز)
نیووی ترکیه (۹۰ روز)
گرجستان (۴۵ روز)

 

صدور ویزا به محض ورود
برخی از کشورها هستند که برای ورود به آن ها می بایست در بدو وردتان اقدام به اخذ ویزا بنمایید. که در زیر ما از آن ها نام برده ایم.

ویزای فرودگاهی کشورهای آسیا
نپال (۹۰ روز) کامبوج (۳۰ روز)
سری‌لانکا (۳۰ روز) ماکائو
تیمور شرقی (۳۰ روز) مالدیو (۳۰ روز)

ویزای فرودگاهی کشورهای آفریقا

جیبوتی جمهوری بنین
گینه بیسائو (۹۰ روز) کیپ ورد
کنیا (۹۰ روز) مجمع‌الجزایر قُمُر
تانزانیا (۹۰ روز) رواندا
توگو (۷ روز) سیشل (۹۰ روز)
سومالی

کشورهای ملزم به اخذ ویزای الکترونیک
تعدادی از کشورها وجود دارند که به منظور تسهیل سفر گردشگران ایرانی مراحل درخواست و صدور ویزا را به صورت آنلاین انجام می‌دهند.

لسوتو آنتیگوآ و باربودا (۳۰ روزه)
نیوزلند گابن
قطر کنیا (۹۰ روزه)
سری‌لانکا (۳۰ روزه)

ویزای فرودگاهی کشورهای اقیانوسیه

پالائو (۳۰ روز)
ساموآ (۶۰ روز)
تووالو (۳۰ روز)

کشورهای بدون ویزا در قاره آمریکا

بولیوی (۳۰ روز)

 

کشورهای اروپایی بدون ویزا برای دارندگان پاسپورت ایرانی
ترکیه | Turkey


یکی از نام آشناترین کشورهایی که در نزدیکی ایران قرار دارد و ایرانی ها بدون نیاز به ویزا می توانند به آن سفر کنند، کشور ترکیه است. این کشور با دارا بودن شهرهای توریستی نظیر استانبول، آنتالیا و کوش آداسی محبوبیت ویژه ای در بین ایرانی ها دارا می شوند و نکته حائز اهمیت آن این است که ایرانی ها می توانند به بدون داشتن ویزا به مدت ۹۰ روز به شهرهای این کشور سفر کنند.
ترکیه برای یک گردشگری هیچ چیز کم ندارد: غذاهای خوشمزه حلال، طبیعت زیبا از سواحل شنی دریای سیاه تا سواحل ماسه ای دریای مدیترانه، آثار تاریخی، شهرهای دوست داشتنی و استانبول فوق العاده زیبا و در آخر گستره وسیعی از اقامت گاه های بسیار ارزان تا هتل های سوپرلوکس.
توجه داشته باشید که کشور ترکیه در تقسیم بندی های سیاسی که صورت گرفته جز قاره اروپا به شمار می رود ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد.

ارمنستان | Armenia


از دیگر کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان می توان نام ارمنستان را برد، این کشور در مرزهای شمالی ایران قرار دارد و تا سال های قبل در بدو ورود ایرانی ها می بایست با پرداخت ۱۰ دلار ویزای کشور را می گرفتند اما اخیر دیگر همان هم نیازی نیست و با پاسپورت ایرانی می توانید به کشور مورد نظرتان سفر کنید.
ارمنستانی ها اغلب به زمان ارمنی صحبت می کنند اما کمی هم به روسی و انگلیسی مسلط هستند. پایتخت ارمنستان شهر ایروان است و طبیعت محسورکننده ای دارد. در تقسیم بندی های سیاسی که صورت گرفته ارمنستان جزئی از اروپا محسوب می شود و از نظر جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد.
گرجستان | Georgia


گرجستان یکی دیگر از کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است که از نظر گردشگری هم محبوبیت بالایی در بین ایرانی ها دارا می باشد. اگر چه در برخی موارد گرجستان با ایرانی ها بدرفتاری می کند، اما همچنان با پاسپورت کشورمان می توانید به مدت ۴۵ روز بدون ویزا به گرجستان سفر کنید. پایتخت کشور گرجستان تفلیس است و می توان گفت حتی چند بار هم به آن سفر کنید باز سیر نخواهید شد.
لازم به ذکر است که بگوییم گرجی ها هم مانند مردم کشور ارمنستان کمی به زبان های روسی و انگلیسی مسلط هستند. اگرچه کشور در تقسیم بندی های سیاسی جزو اروپا به شمار می رود ولی از نظر جغرافیایی در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است.

قبرس شمالی | Northern Cyprus


دیگر کشوری که شاید کمتر اسمش را شنیده باشید، قبرس شمالی است. این کشور هم جز کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان است و آن ها بدون ویزا می توانند به مدت ۹۰ روز به آن سفر کنند. واحد پولی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه است و هزینه سفر و زندگی در آن به نسبت پایین و ارزان است.
جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان ها در دنیاست و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت ها و رمز و رموز مدیترانه ای است که حتماً برای مسافران مکانی به یاد ماندنی خواهد بود. مسیر قبرس شمالی در جزیره قبرس، در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می شود.
آندورا | Andorra


یک کشور اروپایی کوچک دیگری به نام آندورا وجود دارد که در لیست کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان قرار دارد. آندورا بین دو کشور فرانسه و اسپانیا واقع شده و نه تنها برای ایرانی ها بلکه برای مردم هیچ کشور شرایط اخذ ویزا ندارد و ورود به آن برای همه آزاد است. اما نکته ای که وجود دارد این است که با توجه به این که برای دسترسی به این کشور باید به صورت زمینی و فقط از طریق کشور فرانسه و اسپانیا به آن سفر کنید قاعدتا بدون داشتن ویزای شینگن نمی توانید به آن سفر کنید.

کشورهای اروپایی با شرایط ویزا در بدو ورود یا ویزای فرودگاهی برای ایرانیان
روسیه | Russia


یکی از کشورهایی که برای سفر به آن نیازی به مراحل سخت و پیچیده دریافت ویزا نیست، روسیه است. این کشور هم مانند دیگر کشورهایی که در بالا از آن ها نام بردیم از نظر سیاسی جزو اروپا محسوب می شود اما بخش زیادی از آن هم در آسیا وجود دارد. برای دریافت ویزای این کشور می توانید با مراجعه به سفارت روسیه یا از طریق آژانس های مسافرتی به راحتی اقدام به اخذ ویزای روسیه بنمایید.
روسی بسیار کم به زبان انگلیسی مسلط هستند و برای اینکه کارتان راه بیافتد می بایست حتما کمی زبان روسی را بیاموزید. یادتان باشد زبان انگلیسی در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سنت پترزبورگ هم به کارتان نخواهد آمد. یادگیری الفبای سیریلیک که کمتر از ۱ ساعت طول می کشد و ما پیشنهاد می کنیم که چند جمله ضروری و مهم روسی را قبل از روسی یاد بگیرید.

نخجوان | Nakhchivan


یک جمهوری خودمختار که به آن کشور نمی توان گفت، نخجوان است. این جمهوری در لیست جاهایی است که ایرانی ها برای سفر به آن می توانند در بدو ورودشان به اقدام به دریافت ویزا بنمایند. برای نخجوان هم زمانی که به مرز آذربایجان رسیدید می بایست با پرداخت ۱۰ یورو ویزای مورد نظر را دریافت کنید و به مدت ۱۵ روز در این کشور حضور داشته باشید. توجه داشته باشید که داشتن این ویزا ربطی به اجازه ورود شما به مرزهای باکو و آذربایجان ندارد و برای آن ها می بایست جداگانه اقدام نمایید. در صورت تخطی از این شرایط شما با جرایم سنگینی مواجه خواهید شد.

آذربایجان | Azerbaijan


خوب بعد از نخجوان به کشور آذربایجان می رسیم که در تقسیم بندی های سیاسی جز اروپا محسوب می شود اما مانند ترکیه در هر دو قاره اروپا و آُسیا قرار دارد. این کشور در ایران دارای سفارت است و به راحتی می توانید با مراجعه به سفارت آن یا آژانس های مربوطه اقدام به اخذ ویزای آذربایجان بنمایید. البته لازم به ذکر است که بگوییم کشور آذربایجان امکان صدور ویزا الکترونیکی را برای ایرانی فراهم آورده است و می توان با مراجعه به سایت evisa.gov.az/en و پر کردن فرم های مربوطه و پرداخت حدودا ۲۰ دلار در عرض ۳ روز کاری ویزای ۳۰ آذربایجان را دریافت نمایید.

قزاقستان | Kazakhstan


یکی از کشورهایی که سفر کردن به آن سخت است، قزاقستان می باشد. این کشور در تهران نه سایت دارد و نه به تلفن ها جواب می دهد. اگر برایتان سخت است که به دنبال کارهای لازم برای اخذ ویزای قزاقستان باشید می توانید از آژانس های مسافرتی که این کار را انجام می دهند کمک بگیرید. کشور قزاقستان هم جزو آن کشورهایی است که در هر دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته ولی از نظر سیاسی جزو اروپا هست.
چهار کشور کرواسی، رومانی، بلغارستان و قبرس جز کشورهایی اروپایی هستند که عضو شنگن نمی باشند و در ایران هم دارای سفارت می باشند لذا ایرانی ها به راحتی می توانند اقدام به اخذ ویزای این کشورها بنمایند. شما با داشتن ویزای یکی از این چهار کشور گفته شده می توانید وارد سه کشور دیگر بشوید. دو کشور قبرس و بلغارستان دارای وبسایت هستند و می توانید با مراجعه به آن اطلاعات لازم برای اخذ ویزا را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *