هرآنچه باید برای مهاجرت به ترکیه بدانیم

زندگی در کشور ترکیه

کشور ترکیه فرهنگی بسیار نزدیک با ایران دارد و همینطور پایین بودن هزینه های زندگی و فاصله کم با ایران بهترین مقصد برای اقامت و یا مسافرت می باشد.

با موسسه مهاجرتی کاسپین همراه باشید تا از شرایط زندگی در کشور ترکیه آگاه شوید.

کشور ترکیه در خاورمیانه قرار دارد که از طرف غرب به دریای اژه؛ از طرف شمال به دریای سیاه و از جنوب به دریای مدیترانه ختم می شود.

بزرگ ترین شهر ترکیه شهر استانبول است اما پایتخت آن آنکارا می باشد.

کشور ترکیه آب وهوای متفاوتی دارد اما به طور کلی کشوری بارانی است و برای کسانی که عاشق آب وهوای معتدل و بارانی هستند بهترین مقصد برای مهاجرت و یا مسافرت می باشد.

این کشور کشوری پرجمعیت است و جمعیتی بالغ بر۸۰ میلیون نفر دارد که ۸۰ در صد آن را ترک ها وبقیه جمعیت این کشور را کرد ها واقلیت های دیگر تشکیل می دهند.

 

فرهنگ کشور ترکیه

کشور ترکیه از نظر فرهنگی بسیار نزدیک به فرهنگ ایران است به طوری که زن های ترکیه بعد از ازدواج نام خانوادگی همسر خود را می گیرند و اعتقاد زیادی به طولانی شدن روابط و استحکام بیشتر آن رابطه دارند.

مردم کشور ترکیه ادیان مختلفی دارند برخی مسلمان اهل تسنن برخی شیعه؛ برخی علوی و عده ی کمی از آنها بدون دین یا پیرو ادیان دیگر هستند.

مردم کشور ترکیه با زبان ترکی استامبولی با هم صحبت می کنند که تفاوت زیادی با زبان ترکی آذری ما ندارد و عده ای از آنها با زبان کردی صحبت می کنند که بیشتر در مرکز یا جنوب این کشور هستند.

ناگفته نماند به دلیل اینکه این کشور کشوری توریستی می باشد بسیاری از مردم ترکیه به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

کشور ترکیه از نظر گردشگری بسیار قوی می باشد و این صنعت به رونق اقتصادی این کشور کمک زیادی می کند.

علاه بر گردشگری کشاورزی نیز در این کشور گسترش یافته است و یکی از پایه های اقتصاد این کشور محسوب می شود.

 

بررسی شرایط اقتصادی در کشور ترکیه

پول رسمی کشور ترکیه لیر می باشد .

متوسط هزینه زندگی در کشور ترکیه ماهانه برابر ۳.۴۶۰ لیر است که بر اساس محل زندگی و نوع خوراک و پوشاک و… این مقدار متفاوت خواهد بود.

بیشترین هزینه زندگی در ترکیه صرف حمل ونقل ؛ رستوران وخرید و… می شود.

تحصیل در دانشگاه های ترکیه با هزینه های متفاوتی رو به رو است. به طوری که هزینه دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی ترکیه از۵۰۰۰لیر تا۳۰۰۰۰لیر متفاوت خواهد بود اما رشته و مقطع تحصیلی در این مقدار تاثیر زیادی خواهد داشت.

شهر استانبول برای اقامت بهترین گزینه است اما شهرهای ازمیر و آنتالیا به دلیل داشتن آب وهوای معتدل و سواحل تفریحی و مردم دوست داشتنی برای گردشگری مناسب تر هستند.

مشاغلی که در ترکیه نیاز به نیروی کار دارند مشاغلی همچون آرایشگری؛ سرمایه گذاری؛ تدریس زبان؛ هتل داری و مهمانداری و… می باشند.

سرمایه گذاری در ترکیه

فرد می تواند از طریق ثبت شرکت در کشور ترکیه سرمایه گذاری کند وبا استخدام پنج نفر ترک و پرداخت مالیات و بیمه به آنها اقامت این کشور را بعد از۵ سال دریافت کند.

معایب زندگی در ترکیه

یکی از مشکلاتی که می توان برای مهاجرت به این کشور نام برد این است که مردم کشور های دیگر اگر به زبان انگلیسی مسلط باشند. در این کشور به مشکل می خورند چون مردم کشور ترکیه تمایلی به صحبت کردن با زبانهای بیگانه ندارند.

و از دیگر مشکلات زندگی در این کشور میتوان به هزینه های بالای زندگی از جمله هزینه های درمانی یا تحصیلی اشاره کرد.

بنابراین متقاضیان مهاجرت به این کشور باید برنامه مهاجرتی به ترکیه را از قبل برای خود در این موارد بررسی کنند.

 

کار در ترکیه

شرایط مهاجرت کاری در ترکیه متفاوت است به طوری که اولین شرط برای استخدام توسط کارفرمایان در ترکیه تسلط به زبان ترکی استانبولی می باشد.

فرد متقاضی کار در ترکیه باید بعد از به توافق رسیدن با یک کارفرما مجوز کاری از وزارت کار و رفاه اجتماعی بگیرد. و همزمان کارفرما نیز مدارک را به اداره کار تحویل دهد که به فرد اقامت یکساله تعلق میگیرد و با تمدید قرارداد هرساله این اقامت نیز تمدید خواهد شد.

نرخ بیکاری در کشور ترکیه در مقایسه با دیگر کشورها از وضعیت نامساعدی برخوردار است و می توان گفت مهاجرت کاری به کشور ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر مثل کشور آلمان یا قبرس طرفدار کمتری دارد. بنابراین توصیه می گردد با توجه به رزومه شغلی خود شرایط اقامت کاری به این کشورهارا نیز بررسی کنید.

تحصیل در ترکیه

کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه را دارند باید به زبان ترکی مسلط باشند در صورتی که در دانشگاه های خصوصی این کشور امکان تحصیل با زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

کسانی که می خواهند در ترکیه تحصیل کنند باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند که در صورت گذراندن تحصیلات خود در دانشگاه های ترکی زبان باید مدرک زبانی YOSداشته باشند.

بورسیه های تحصیلی نیز در این کشور به کسانی که رزومه تحصیلی مناسبی از جمله نمرات مقطع قبلی و تسلط بر زبان ترکی  داشته باشند اعطا خواهد شد.

دانشگاه های ترکیه از استانداردهای بالایی برخوردارند بطوری که بالای ۱۰ دانشگاه این کشور در لیست QS {لیست رتبه بندی دانشگاه های جهان} قرار دارند.

 

خرید ملک در ترکیه

شما میتوانید با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار پاسپورت کشور ترکیه را از آن خود کنید ناگفته نماند که شما نمیتوانید به مدت سه سال این ملک را بفروشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *