مهاجرت به اتریش برای کار

کشور اتریش نیز به دلیل داشتن شرایط مناسب اقتصادی و رفاهی و اجتماعی یکی از مقاصد پر طرفدار متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجی می باشد.
پایتخت این کشور وین است که با آلمان و جمهوری چک دارای مرز مشترک هستند. زبان های رسمی در این کشور آلمانی؛ مجاری؛ اسلوونیایی و کرواتی می باشد که هر افراد هر منطقه در این کشور به یکی از این زبانها صحبت می کنند و ناگفته نماند واحد پولی این کشور یورو است.

اتریش یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که نرخ بیکاری در آن همانند کشور آلمان بسیار پایین است و کسانی که در این کشور مشغول به کار می شوند از درآمدهای بالایی برخوردار هستند.
در این مقاله قصد داریم شما را از اطلاعاتی در مورد هزینه ویزاهای کاری به اتریش؛ لیست مشاغل مورد نیاز در اتریش؛ مدارک لازم برای مهاجرت کاری به اتریش و هرآنچه برای اخذ اقامت کاری این کشور مورد نیاز است آگاه کنیم.

مجوز های لازم برای کار در اتریش

کسانی که به دنبال کار در کشور اتریش هستند می توانند از سه نوع مجوز کاری که دولت اتریش ارائه کرده است برخوردار شوند:
ـ مجوز کاری محدود{ یک سال}
ـ مجوز کاری { برای دو سال }
ـ مجوز کاری نامحدود { برای ۵ سال }

 

مجوز کاری محدود:

این مجوز به کسانی تعلق می گیرد که یک شغل خاص دارند که برای یک کارفرمای خاص در یک مکان مشخص انجام می شود به طوری که اگر مکان فرد تغییر کند اما برای همان کمپانی و کارفرما کار می کند باید دوباره برای اجازه کاری محدود اقدام کنند. بعد از یک سال فرد می تواند این ویزا را تمدید کند و یا یک مجوز کاری محدود دیگری دریافت و برای شخص دیگری مشغول به کار شود.

مجوز کاری نامحدود :

اگر فردی ۵ سال بر اساس قوانین در کشور اتریش مشغول به کار بوده است بعد از مدت پنج سال می تواند برای دریافت مجوز کاری نامحدود درخواست دهد و اگز موفق به اخذ این مجوز شود به انجام هر شغلی که می خواهد میتواند بپردازد در واقع می توان گفت فرد با گرفتن مجوز کاری محدود آغاز به کار می کند و بعد از گذشت سه دوره زمانی دوساله که با گرفتن مجوز کاری انجام می دهد می تواند بعد از گذشت پنج سال مجوز کاری نامحدود را دریافت کند.

شرایط درخواست ویزای کاری به اتریش

کسانی که به دنبال اخذ ویزای کاری کشور اتریش هستند باید فرم درخواست ویزای کاری به اتریش را تهیه کرده و بطور کامل پر شود و در روز مصاحبه ارائه شود.
سوالاتی که ممکن است در روز مصاحبه از شما پرسیده شود اینگونه خواهد بود:
هدف شما از مهاجرت به کشور اتریش چیست؟
مدرک تحصیلی اتریش را برای انجام چه کارهایی می خواهید؟
کدام شهر کشور اتریش را برای اقامت انتخاب کرده اید؟

اخذ ویزای کاری اتریش

مهاجرت هایی که به اتریش صورت می گیرد براساس سیستمی به نام کارت قرمزـ سفید ـ قرمز{ با این کارت هنگام ورود به کشور اتریش می توانند شغلی یافته و مشغول به کار شوند } خواهد بود. این کارت با توجه به تخصص و مهارت های متقاضیان و کاری که مد نظرشان خواهد بود به افراد داده می شود.
کشور اتریش جدا از نوع ویزا از متقاضیان درخواست می کند که توانایی مالی خود را برای زندگی و هزینه های مرتبط با بیمه درمانی و مکانی برای زندگی در این کشور نشان دهند. مدارک لازم برای مهاجرت به اتریش با توجه به نوع ویزا متفاوت خواهد بود.

مشاغل موردنیاز به نیروی کاری در اتریش

ـ ساخت وساز: مهندس ساختمان؛ مهندس عمران و سازه؛ مهندس طراحی
ـ تجارت : مدیریت مالی؛ مدیریت صنعتی؛حسابداران بین المللی؛ مدیریت جهانگردی و توریسم؛ مدیریت اجرایی و ورزشی؛ مدیریت کسب و کار
ـ مخابرات :مهندس اتوماسیون؛ مهندس تکنولوژی انرژی؛ مهندس برق و قدرت؛ مهندس الکترونیک؛ مهندس برق کنترل؛ مهندس مخابرات
ـ آی تی و نرم افزار :مهندسIT؛ مهندس نرم افزار؛ مهندس وب؛ مهندس کامپیوتر و اتوماسیون
ـ فنی و مکانیک :تراشکاری ماشین؛ مهندس سیستم تهویه؛ مهندس قطعات و ابزار؛ تکنسین و مهندس مکانیک؛ مهندس سازه
و دیگر گروه ها مانند گروه کشاورزی؛ پزشکی و پرستاری و علوم اجتماعی و BBA

سایت های کاریابی در کشور اتریش

کشور اتریش همانند کشور آلمان ویزای جستجوی کار با اعتبار ۶ ماه دارد و افراد می توانند با اخذ این ویزا در خاک کشور اتریش به دنبال شغل مورد نظر خود باشند اما جستجوی کار از قبل می تواند به متقاضیان کمک شایانی کند بنابراین می توانند رزومه خود را از قبل با کمک از سایت های کاریابی و یافتن شغل مورد نظر خود برای کارفرمایان بفرستند.
این سایت ها عبارتند از:

Job in Vienna
Glassdoor
Indeed
Job board finder
Startus

هزینه های اخذ ویزای کاری به اتریش

هزینه هایی که باید برای مدرک اجاره نامه اتریشی؛ بیمه نامه اتریش؛ ترجمه مدارک تحصیلی و کاری و… در نظر گرفته شده است برابر ۲۵۰۰ یورو می باشد.
ویزاهای کاری اتریش برای افراد خاصی صادر می شود بعنوان مثال برای کارگران فصلی که در حوزه گردشگری؛ کشاورزی و جنگلبانی می توانند مفید واقع شوند و باید در نظر داشت اگر مقامات نتوانند از افراد بومی استفاده کنند ویزا برای دیگران صادر خواهند کرد.

ویزای کاری که برای کارگران در بخش کشاورزی صادر خواهد شد دارای ۶ هفته اعتبار خواهد بود اما برای دیگر کارگران در حوزه های مختلف اعتبار ویزا برابر ۶ ماه می باشد.

مدارک برای اخذ ویزای کاری اتریش

گواهی تولد؛ بیمه درمانی؛ پاسپورت؛ مدارکی برای اثبات توان مای؛ تهیه قرارداد اجاره نامه برای اثبات داشتن مکانی در حهت زندگی و سند مسافرتی معتبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *