عواقب و خطرات مهاجرت غیرقانونی

منظور از مهاجرت غیر قانونی این است که افرادی بدون مجوزهای مربوط به مهاجرت هر کشور  به خاک آن کشور وارد می­شوند. مهاجرت غیرقانونی معمولا از کشورهای جهان سوم و فقیر  به کشورهای ثروتمند صورت می­گیرد. علاقه به این کار در شرایط کنونی کشور بین مردم به خصوص جوان­ها بسیار زیاد شده است. شماهم حتما افرادی و میشناسین که حاضر هستند با هر شرایطی هجرت کنند. مهاجرت غیرقانونی تنها ختم به نابودی رویاها نمیشود بلکه خطرات زیادی دارند ما برای کمک به شما در در گرفتن تصمیم درست و اگاهانه، به بیان برخی از خطراتی که مهاجرین با آن رو به رو هستند میپردازیم:

1-خطرات جسمی

2- خطرات برای زنان

3-خطرات روانی

4- خطرات برای کودکان

5-خطرات مالی و هزینه­های گزاف

6- بی ارزش شدن پاسپورت

 خطرات جسمی مهاجرت:

در مهاجرت­های غیرقانونی معمولا از قایق ها و کشتی­های فرسوده و ناامن استفاده میکنند که این کار مهاجرین را تحت خطرات جسمی جدی ای قرار می­دهد.کشتی­هایی فرسوده و یا کامیون­های باربر که اصلا مناسب انسان­ها نمی باشد.بر اساس گزارش موسسه بین المللی مهاجرت در سال گذشته 2262 نفر جان خود را در این نوع مهاجرتها  از دست داده اند و در دریا غرق شده اند همچنین در 5 ماه گذشته تا به حال دست کم 519 مهاجر در دریای مدیترانه جان باخته اند. برای مهاجرت به کشورهای اروپایی بایداز مرز چندین کشور به صورت غیرمجاز عبور کرد. با توجه به امنیت مرزی هر کشور مهاجران با خطراتی همچون بازداشت و دیپورت رو به رو هستند. قاچاق برها هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در برابر جان مهاجرین ندارند این موضوع زمانی روشن تر میشود که قاچاق برها مهاجران را مورد ازارجنسی و استثمار قرار می­دهند.

خطرات برای زنان:

مهاجرت­های غیرقانونی برای زنان و دختران خطرهای بسیار زیادی دارد، قاچاق­برها در این راه رفیق جیب مهاجرین هستندو گاهی برای پرداخت بدهیشان زنان را مجبور به خدمات جنسی میکنند و دخترهای بین 13 تا 17 سال برای فروش به کشورهای دیگه مورد هدف قرار می­گیرند. بر اساس گزارش مهاجرین بعد از رسیدن به پناهگاه ها  مورد اذیت و آزارهای شدید قرار گرفته اند.

خطرات روانی:

افرادی که با رویای زندگی بهتر، کار راحت تر و درآمد بیشتر  و داشتن آزادی اجتماعی از ایران مهاجرت میکنند که وقتی این کار از طریق غیرقانونی انجام شود ممکن است در این راه مال خود را از دست بدهند و جانشان به شدت در خطر باشد و همچنین همچون بزهکاران از دست پلیس فراری باشند. در مهاجرت غیرقانونی چیزی جز تباهی  و نابودی و آسیب­های روانی  نصیب مهاجران نخواهد شد. شرایط گاهی انقدر بد است که منجر به افسردگی و خودکشی مهاجرات غیرقانونی می­شود.

خطرات برای کودکان:

کودکان بسیار اسیب پذیر هستند و بیشترین امار مرگ و میر و آزار و اذیت گزارش شده در مهاجرت­های غیرقانونی مربوط به کودکان است. تعداد زیادی از کودکان در زمان رسدن به مقصد مهاجرت گم می­شوند که به احتمال زیاد قربانی قاچاقچیان شده اند و یا مورد آزارهای جنسی قرار گرفته اند

خطرات مالی و هزینه ­های گزاف:

متاسفانه بر خلاف تفکر مردم هزینه­ ی مهاجرت­های غیرقانونی و پناهندگی نه تنها کم نیست بلکه به ویژه در سال­های اخیرشاهد کلاهبرداری­های بزرگی بوده ایم. معمولا افراد هزینه مشخصی را برای مهاجرت خود اماده کرده اند اما در هنگام مهاجرت، مبلغی که مجبور به پرداخت می شوند افزایش می یابد.مثلا ممکن است قاچاقبر درخواست پول بیشتری بکند و یا در حین سفر مجبور به پرداخت هزینه های بالای پزشکی شوند.

بی ارزش شدن پاسپورت:

اسم پناهنده در مهاجرت­های غیرقانونی برای همیشه با شما خواهد ماند.یعنی بعد از اخذ اقامت دائم کشوری که به آن پناهنده شدین ورود شما به عنوان یک پناهنده ثبت می­شود که این موضوع باعث می­شود ازش پاسپورت شما کم شود و چون شما یکبار قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته اید کشورهای دیگر به شما اعتماد نمیکنند چون ممکن است پس از ورود به خاک کشورشان دوباره دست به چنین اقداماتی بزنید.

اگر تصمیم به مهاجرت دارید بهتر است قبل از گرفتن هر گونه تصمیم عجولانه­ای برای مهاجرت غیرقانونی و پناهندگی با مشاوران و کارشناسان مربوط به این حوزه صحبت و مشورت کنید. همینطور که گفتیم مهاجرت غیرقانونی می­تواند خسارت­های مالی،جانی و حتی روانی برای شما داشته باشد. شما میتوانید از طریق مشاوره با کارشناسان کاسپین بهترین روش برای مهاجرت به کشوری که دوست دارید را انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *