نگارش رزومه تحصیلی

معمولا هیچ قاعده ثابت و یکپارچه ای برای نوشتن رزومه تحصیلی وجود ندارد وبخشی از شیوه ی نگارش و تنظیم را سلیقه مaشخص می کند اما اسلوب و قواعد ثابتی در این زمینه وجود دارد که عدم توجه به آن می تواند برای پروسه ی مهاجرت و پذیرش تحصیلی شما مشکل آفرین باشد.

از این رو ما در موسسه مهاجرتی کاسپین، تصمیم داریم تا با ارایه مجموعه ای از این قواعد، مسئله را بدون کلی گویی و روشی کاملاً عملی و کابردی برای ساخت یک رزومه تحصیلی به شما ارایه دهیم.

قوانین کلی قالب بندی سی وی

موارد تشکیل دهنده سربرگ سی وی

نام خود را در بالای صفحه، در وسط خط و با فونت 14 یا 16 بنویسید.
عبارت «Curriculum vitae» یا «CV» را در رزومه تحصیلی تان ننویسید چون لازم نیست و مشخص است که این فایل شما یک سی وی است! شما فقط نام را می نویسید که معلوم شود این رزومه تحصیلی یا همان سی وی متعلق به کیست
در زیر نام خود، آدرس منزل، شماره تلفن منزل، شماره همراه و در آخر آدرس ایمیل خود را می نویسید.

محتوای رزومه تحصیلی یا همان سی وی

  1. سوابق تحصیلی (Education)

همیشه، بدون استثنا باید سوابق تحصیلی بر اساس مقطع مختلف تحصیلی نوشته شود، نه بر اساس دانشگاه! مثلاً اگر کارشناسی دانشگاه سوره تهران و کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد خوانده اید، حق ندارید به خاطر اعتبار دانشگاه مدرک کارشناسی را بالاتر بنویسید و باید حتما اول مدرک ارشد را در سی وی درج کنید.

تذکر: اگر یک سی وی انگلیسی می سازید اینگونه مقطع تحصیلی تان را ننویسید: «Doctor of Philosophy». در لیست سوابق تحصیلی از عبارات PH.D.، M.A.، B.A. و به همین ترتیب نزولی استفاده نمایید.

پس ابتدا مقطع و نام رشته تحصیلی و سال پایان و در خط بعد از آن نام موسسه و دانشگاه را می نویسید.
می توانید در خط بعدی عنوان رساله دکتری یا پایان نامه خود را بنویسید و در خط بعدی نام استاد راهنمای خود را بنویسید. بیش از این موارد چیزی در این قسمت ننویسید.

  1. سوابق شغلی

با فرض و علم اینکه شما سابقه کاری دارید، این قسمت باید بلافاصله بعد از بخش تحصیلات نوشته شود. در این قسمت شغل های رسمی و همراه با قرارداد را می نویسید و مدت قرارداد هم باید حداقل یک سال باشد، تا بتواند در این قسمت آورده شود.
سوابق شغلی شما باید به دو دسته تقسیم شوند:

  • سوابق تدریس و آموزش
  • سوابق تحقیقات و کارهای پژوهشی

نکته: فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی برای مقطع فوق دکتری نیز در این قسمت نوشته می شود.

سوابق تدریس و آموزش

دقت داشته باشید علاوه بر سوابق آموزشی با شرایط ذکر شده در قسمت بالا، اگر TA و در دوران دانشجویی به عنوان حل تمرین بوده اید، باید بدانید که اینها جزو سوابق شغلی شما به حساب می آیند و باید در بخش سوابق شغلی – سوابق تدریس آنها را بنویسید.

سوابق آموزشی خود را بر اساس رشته تحصیلی یا دانشگاه ها و موسساتی که مشغول به کار بوده اید، یا حتی قبل از فارغ التحصیل و بعد از آن تقسیم بندی کنید. در ضمن می توانید ترکیبی از این موارد را برای دسته بندی کارهای اموزشی خود استفاده کنید.

اگر در موسسات و دانشگاه های زیادی تدریس داشته اید، می توانید یک زیر شاخه برای هر دانشگاه قرار دهید و نام دوره هایی که برگزار کردید را به صورت ستونی و زیر هم بنویسید. سپس در مقابل هر یک سال های آن ها را بنویسید. با این بدون نوشتن نام ها تکراری می توانید تعداد دفعاتی که یک دوره را در یک دانشگاه برگزار کرده اید، در رزومه مشخص کنید.
اگر تعداد دوره هایی که برگزار کرده اید بیش از 15 ترم است، بهتر است این سوابق شغلی را فشرده تر بنویسید. برای مدرسین با سابقه، نیازی به نوشتن همه جزییات و سوابق تدریس مربوط به هر ترم نیست.

سوابق تحقیقاتی و پژوهشی

در این قسمت نیز می توانید علاوه بر کارهای پژوهشی جدی که داشته اید، اگر به عنوان RA فعالیتی داشته اید یا کارهای آزمایشگاهی انجام داده اید می توانید آن ها را در این قسمت بنویسید.

  1. انتشارات

در این قسمت کتاب ها تالیف شده، مقالات داوری شده و چاپ شده در مجلات معتبر، مجموعه مقالات ارایه شده در کنفرانس ها و سایر نشریاتی که به صورت آفلاین یا به صورت آنلاین دارید را در این قسمت وارد نمایید. در ضمن نشریات در دست داوری و انتشار که هنوز منتشر نشده اند، نیز در این قسمت می آیند.

  1. جوایز و افتخارات

نام جوایز و تقدیرنامه ها و سازمان های اهدا کننده را بنویسید. ترتیب جوایز بر اساس ترتیب وارونه زمانی بنویسید.

  1. کمک هزینه و بورسیه

در برخی مواقع بسته به فیلدی که در آن کار میکنید ممکن است جنس جوایز تفاوت (مثلاً سرمایه گذاری، کمک هزینه) داشته باشد. اگر جوایزی که دریافت کرده اید از این دست بوده است، آن ها را در یک بخش مجزا با عنوان کمک هزینه و بورسیه (Grants and Fellowships) بنویسید. حتما نام سازمان یا شرکت سرمایه گذار را نیز بنویسید.

  1. کنفرانس و سخنرانی

در این بخش فعالیت هایی که در کنفرانس های مختلف داشته اید و همین طور اگر در انجمن های تخصصی عضو و فعال هستید را در این قسمت بنویسید. ارایه ها و سخنرانی هایی که در انجمن ها و کنفرانس های مختلف داشته اید، یا همایش های تخصصی که خود تدارک دیده اید و از دیگران برای شرکت و سخنرانی در آن دعوت کرده اید را در این قسمت می توانید بنویسید.

اینها اصلی ترین موارد نوشتاری رزومه است، هر چند باتوجه به نیازها و ضرورت های مختلف بخشی از آن میتواند حذف، جابجا و گاهی مواردی دیگر به آن افزوده شود. در موسسه مهاجرتی کاسپین این نیاز شما با دقت وظرافت بالا به انجام خواهد رسید