بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی در واقع یک فرصت طلایی برای قشر ضعیف و افرادی که توانایی پرداخت مالی هزینه های تحصیل را ندارند در نظر گرفته شده است. در واقعا بورسیه تحصیلی آن کمک مالی است که توسط دانشگاه ، دولت و یا خیریه ها برای افردا با استعداد که توان پرداخت هزینه های بالا را ندارند، پرداخت می شود.

کشورهای مختلفی اقدام به پذیرش دانشجوها جهت استفاده از بورس تحصیلی کرده اند علی الخصوص کشورهایی که با کاهش جمعیت مواجه اند.

انواع بورس تحصیلی

  • بورس تحصیلی بدون انجام فعالیت های جانبی

در نوع اول از دانشجویان بورسیه توقع انجام هیچ فعالیتی ندارند و ممکن است علاوه بر هزینه تحصیل تمام هزینه زندگی آنها را نیز پرداخت کنند. که البته خود این نوع بورس بدون توقع شامل دسته بندی هایی از جمله:

– بورس یا فلوشیپ تحصیلی  که برای تشویق به دانشجویان داده می شود و ممکن است تمام هزینه زندگی دانشجو را نیز پرداخت کند  و بیشتر در مقطع دکترا پذیرای دانشجویان می باشد.

– تحصیل رایگان : که برای تشویق دانشجویان در نظر گرفته می شود و ودر مقطع لیسانس و کارشناسی ارشد است و درآن تمام یا بخشی از شهریه دانشجو حذف می شود.

-بورس award یا پاداش: بعنوان جایزه یا پاداش است و برخلاف موارد دیگر که به حساب دانشگاه ریخته میشود در این نوع هزینه به حساب خود شخص واریز می شود.

2-بروس تحصیلی همراه با فعالیت های جانبی در کنار تحصیل 

در این نوع بورس دانشجویان باید در کنار تحصیل خود یک سری فعالیت هایی را در قبال هزینه ای که برایشان شده است انجام دهند که شامل :

-دستیار (TA): این فرد باید دستیار استاد باشد و در فعالیت های حل تمرین و رفع اشکال و تصحیح برگه های امتحانی و… همکاری کند و در مقابل هزینه شهریه دانشگاه و خوابگاه و … از عهده ی او خارج می شود.

– دستیار تحقیق(RA): فرد باید بعنوان دستیار تحقیق یا دستیار آزمایشگاه در کنار استاد خود و در رشته های تخصصی به مطالعه و تحقیق بپردازد و در مقابل حقوق دریافت کند.

-کارآموزی:که در آن فرد دانشجو میتواند در کنار تحصیل خود به کارهای پاره وقت چه در دانشگاه و چه در خارج از دانشگاه ببپردازد و با حقوق دریافتی خود هزینه های زندگی خود را تامین کند.

شما می توانید برای مشاوره و راهنمایی در زمینه بورسیه تحصیلی در کشورهای موردنظرتان  از تجربیات  موسسه مهاجرتی کاسپین استفاده کنید.